فروشگاه اینترنتی زیبا فرش : خرید فرش به همراه بزرگترین راهنمای خرید انواع فرش ماشینی
Home/مقالات فرش ماشینی و راهنمای خرید/انتـخاب فــــرش متناسب با دکوراسيون

انتـخاب فــــرش متناسب با دکوراسيون

انتـخاب فــــرش متناسب با دکوراسيون

فرش ها در ظاهر خانه و دکوراسيون آن تاثير زيادی دارند. آن ها جلوه خاصی به خانه ها و اتاق های شما مي بخشند و در عين حال تاثير زيادی بر گرما و امنيت فضای خانه دارند.

 فرش ها از جمله ضروري ترين وسايل برای چيدمان و دکوراسيون خانه هستند و اگر درست و متناسب با فضای خانه انتخاب شوند علاوه بر آن که بر جلوه خانه می افزايند آسايش و آرامش اعضای خانواده را نيز تامين می کنند اما در استفاده از فرش بايد نکته هايی را مدنظر قرار دهيد.

مرز خوشی

 فرش ها و قاليچه ها بهترين ابزاری هستند که از آن ها می توان برای تعيين مرزبندی های فضای خانه استفاده کرد. اگر در خانه تان هالی داريد که لازم است آن را به دو قسمت غذاخوری و نشيمن تقسيم کنيد، بهترين کار استفاده از فرش يا قاليچه های متفاوت است. اين کار به شما کمک می کند علاوه بر مرزبندی فضايی که در اختيار داريد، جاذبه خاصی براي خانه تان فراهم کنيد. تنها بايد مراقب باشيد در انتخاب قاليچه ها مراقب هارمونی و همسانی رنگ ها و طرح های قاليچه ها يا فرش ها باشيد. انتخاب طرح و رنگ مناسب در ايجاد فضاسازی و مرزبندی ها بسيار ضروری است. همان طور که نبايد از فرش يا قاليچه شبيه به هم برای اين کار استفاده کرد، قرار دادن دو فرش کاملا متفاوت يکی با طراحی مدرن و ديگری با طراحی سنتی، انتخابی نادرست و نامناسب است.

 موکت کنار فرش

 برای تک تک قاليچه ها و فرش هايی که در منزل تان استفاده می کنيد بايد حاشيه ای مناسب و مقاوم در نظر بگيريد. اين حاشيه علاوه بر آن که بايد متناسب و زيبا باشد، بايد کيفيت لازم را برای پيشگيری از سر خوردن و حرکت آن روی سراميک، داشته باشد. مقصود از حاشيه استفاده از موکت يا بست های پلاستيکی است که امروزه در بسياری از فروشگاه های فرش ديده می شود. استفاده از موکت در مقايسه با گيره های پلاستيکی در فصل زمستان اولويت دارد. زيرا علاوه بر آن که موجب حفظ دمای خانه و گرم تر شدن اتاق ها می شود به لحاظ ايمنی نيز برای خانواده هايی که فرزند زير 10 سال دارند نيز ايمن تر است.

فرش بايد با مبل ها سازگار باشد

 يکی از مهم ترين ويژگي هايی که فرش يا قاليچه به عنوان يکی از مهم ترين بخش های دکوراسيون خانه و اتاق ها بايد داشته باشد، تناسب طرح و رنگ با مبلمان، پرده ها و ديوارهای خانه است.

 به عنوان مثال اگر پرده ها و مبلمان شما از طراحی ويژه ای برخوردار است و به اصطلاح طرحی شلوغ دارد، شما بايد از فرشی با طراحی ساده و رنگ های محدود استفاده کنيد. در غير اين صورت با خانه شلوغ و مملو از طرح های مختلف روبه رو خواهيد شد که نه تنها زيبايی خاصی ندارد بلکه موجب آشفتگی و آرامش نداشتن اعضای خانه نيز می شود.
بنابراين دقت داشته باشيد طراحی و رنگ فرش را با ديگر وسايلی که در خانه داريد هماهنگ کنيد.

 از چه شکلی کجا استفاده کنيم؟

 اگر به يکی از فروشگاه فرش در سراسر کشور سر بزنيد خواهيد ديد که فرش ها و قاليچه ها در طرح ها، سايزها و اندازه های مختلف در بازار وجود دارد. برخی از فرش ها به شکل دايره، برخي به شکل بيضی، برخی به شکل مربع و برخی مستطيل شکل هستند. برخی طرح های ساده و يک دست دارند و برخی از آن ها با طرح های متفاوت و شلوغ توليد و در نمايشگاه های فرش به مخاطبان عرضه می شود.

 در کنار طرح و رنگ فرش ها و قاليچه ها که درباره آن صحبت کرديم ظاهر فرش ، مربع يا دايره بودن آن، بيضی يا مستطيل بودن آن نيز در زيباتر به نظر رسيدن خانه و اتاق ها تاثير بسيار چشمگيري دارد. گاهی ممکن است فرشی دايره مانند جلوه زيبايی به سالن نشيمن بدهد درحالی که همين فرش برای اتاق غذاخوری چندان مناسب نباشد.

به دلیل اینکه فرش مناسب و با کیفیت  قیمت بالاتری نسبت به فرش های دیگر دارد می توان گفت خرید و انتخابی طولانی تری نسبت به سایر وسایل منزل است پس بسیار باید در خرید خود توجه داشته باشید. فرش یکی از عوامل اصلی در چیدمان دکوراسیون داخلی است اگر با دقت و توجه فرشی مناسب با رنگبندی و طراحی سایر وسایل انتخاب شود می تواند زیبایی چشمگیری به منزلتان ببخشد و نشان دهنده سلیقه شماست اما اگر فرش مناسب فضای منزلتان نباشد می تواند جلوه و زیبایی سایر وسایل دیگر را نیز از بین ببرد . مهم ترین نکته در هنگام انتخاب فرش زمان خرید فرش است اگر هنوز دکوراسیون خود را طراحی نکردید بهتر است اول نسبت به فضای منزل و اتاق هایتان فرشتون انتخاب و خریداری کنید سپس وسایل دیگر مانند پرده و مبلمان را انتخاب کنید این روش برای آسان تر شدن چیدمان منزلتان بسیار موثر است . خرید فرش با جنس اکرلیک برای منازل بسیار بهتر است چون مقاومت و طول عمر بالایی دارد رنگبندی متنوع و بدون پرزدهی بودن یکی دیگر از ویژگی های این مدل از الیاف است . برای اینکه بتوانید بهترین فرش را برای منزلتون انتخاب کنید باید به جنس فرش بسیار توجه کنید برای مثال در مکان های پر رفت و آمد بهتر است از فرش با نخ اکرلیک استفاده شود که طول عمر بالا و مقاوم در برابر پاخور بودن است .  از دیگر نکات مهم در انتخاب فرش اندازه و ابعاد فرش است اندازه فرش باید به صورتی باشد که شما هنگام بلند شدن از رو مبل فرش پای شما را بپوشاند . اگر منزلتان فضای کوچکی دارد از فرش با ابعاد کوچه استفاده کنید تا محیط منزلتان را بزرگتر جلوه دهد . ازعوامل دیگر برای انتخاب فرش برای منزلتان توجه به سبک زندگیتان است در این مبحث بسیار باید به رنگ فرش توجه شود . اگر در منزلتان با کفش رفت و آمد می کنید یا نوزاد و کودک خردسال و حیوان خانگی دارید بهتر است از فرش با رنگ تیره و ابعاد کوچک استفاده کنید که کثیفی و آلودگی را نشان نمی دهد و شستشو آسان تری دارد .

تاثیر فرش در اتاق خواب

اتاق خواب محلی است که شما پس از یک روز خسته کننده کاری نیاز دارید در این محیط با آرامش استراحت کنید و خستگی کل روزتان را از خود دور کنید . برای ایجاد آرامش در اتاق خواب اولین مبحث چیدمان است که تاثیر به سزایی در به وجود آمدن حس خوب و آرامش در فرد است . فرشی که در اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرد باید از نظر طراحی نقوش و رنگ آمیزی ایجاد کننده آرامش در فضا باشد . و هنگام لمس کردن فرش بخاطره لطافت و نرمی حس خوبی در شما ایجاد شود .
انتخاب فرش مناسب در پذیرایی هم باعث زیبایی فضا و هم جلوه بخش منزلتان است .
در پذیرایی بهتر است تمامی وسایل روی فرش قرار بگیرند اینکار باعث دیده شده بهتر فرشتان میشود . در اتاق پذیرایی بهتر است از فرش های ترنج دار استفاده شود که بخاطره دید کامل می تواند زیبایی خاصی به فضا ببخشد . فرش مورد استفاده در پذیرایی بهتر است تیره باشد زیرا این مکان رفت و آمد بسیاری دارد و در اغلب منازل میز غذا خوری داخل پذیرایی است اگر فرش شما تیره باشد آلودگی ناشی از رفت و آمد و حتی کثیفی لکه غذا روی فرش به سختی دیده میشود . فرش با رنگ روشن فضا را باز تر ، دلنشین تر  وصمیمی تر می کند . برای خانه هایی با ابعاد کوچک توصیه می شود از فرش هایی با رنگ روشن و اندازه کوچک استفاده شود .

فرش اتاق خواب کودک

به دلیل حساس و ظریف بودن پوست کودکان وسایل مورد استفاده در اتاق خواب کودک باید استاندارد ونباید آسیب رسان  باشد . برای ایجاد فضای دلنشین و زیبا باید از فرش با رنگبندی و طراحی منحصر به فرد استفاده کرد . فرش اتاق خواب کودک باید بسیار نرم و لطیف باشد که هیچ آسیب پوستی نرساند همچنین باید بدون پرزدهی و ضد حساسیت باشد .

حتما بخوانید : فرش دستبافت

سپاس از توجه شما

Leave A Comment